Základní myšlenky

posted in: Budoucnost | 10

Tento prostor bude vytvářen a spravován podle následujících zásadních bodů:

 • Zázemí pro komunikaci a aktivity
 • Svobodné sdružování lidí
 • Respekt a tolerance

Uživatele k používání služeb tohoto webu nechceme nijak nutit, pouze budeme rádi, když nás budou lidé považovat za místo, kde se rádi zastaví, prohodí slovo nebo se zúčastní nějaké aktivity. Kromě aktivit za hranicí zákona nechceme lidem říkat, co a jak mají dělat.

Nepleťme si prosím svobodu s anarchií. Vystupujme vůči sobě kultivovaně a slušně, útoky na jiné členy nebudou tolerovány, bez ohledu na to, kdo si začal. Od řešení problémů jsou správci, nikoliv otevřená válka před očima veřejnosti.

 

10 Responses

 1. Přeji aˇt se daří.

 2. Bude se uvažovat i o změně barev? Jako chlap tyhle barvy zrovna nemusím. 🙂

  • Návrhům barevného schematu se nebráníme. U budoucího webu bych rád dal uživatelům možnost buď zvolit z několika přednastavených, nebo dokonce mít možnost si vzhled upravit, neboť, jak známo, žádné řešení nevyhovuje všem.

   • PETpremecek29

    K tomuto bych chtěl jen dodat, že jsem uvažoval o tomtéž, umožnit uživatelům nastavit si vzhled podle libosti (ať už jde o hranaté či oblé růžky, barevnou paletu apod.). Na druhou stranu, jednotný vzhled má jednu zásadní výhodu. A totiž, že i vizuálně se komunikuje. Pokud dva uživatelé vidí totéž rozhraní jinak při komunikaci, vytváří to jiné výchozí podmínky pro pochopení významu – vytváří to trochu jiný KONTEXT. V absolutní míře se to určitě týká smajlíků. Pokud by si dva komunikující nastavili při komunikaci jinou sadu obrázků, vytváří to samozřejmě nedorozumění, protože smajlíky se budou lišit v detailech svého významu a tedy ve svém vyznění. Před něčím takovým bych chtěl rozhodně varovat. O ostatní grafice to platí v menší míře. Jistě může být užitečné mít barevné schema třeba pro denní použití nebo pro použití v noci v posteli. Připadá mi však, že stejně viděné rozhraní je usnadňujícím předpokladem pro komunikaci. Je to obdoba reality. Když chodím s někým na určité MÍSTO (pojem známý z urbanismu) pokecat, měli by toto místo všichni zúčastnění vidět stejně (ne mít tedy pro jednoho vzhled Václaváku a pro druhého České Třebové). Samozřejmě, není to zcela nezbytné, jen apeluji na to, že čím složitější a diverzitnější kontext, tím snažší je možnost chybného pochopení sdělení, které se už tak ve webovém prostoru trochu podobá „střelbě na slepo“. 🙁 Pokud jsme oba na stránce, která má určitý vzhled, vyvolává to v nás určité emoce, které se uplatňují v neverbální stránce našeho rozhovoru. Pokud jeden z nás bude vnímat stránku červenou a druhý černou, budou se pod vlivem toho naše reakce profilovat jinak. (Je to dokázatelný fakt.) V neposlední řadě pak zapomeneme na to, že jakýsi třetí uživatel má stále tovární nastavení na fialovou a ani si neuvědomíme, proč je se vzhledem svého rozhraní tak nespokojen a co mu tam, kdesi na obrazovce u jeho vzdáleného počítače tak vadí… 🙁 (Pozn.: Nejsem radikálním kritikem fijalového rozhraní, spíše mi přijde, že je tam fijalové moc, respektive chybí tu další složky).

   • PETpremecek29: Potíž s touhle úvahou vidím v tom, že vzhled sice určitě jednání lidí ovlivňuje, ale ne u každého stejně. Speciálně u smajlíků jsme se o tom už několikrát bavili – jeden v nich vidí hluboký význam nesoucí značnou část poselství, druhý je rozlišuje jen na usměvavé a smutné a ostatní ignoruje či je z nich zmaten. Tohle nepíšu jako polemiku s tím, co jsi napsal, spíš jako střípek do mozaiky k dalším úvahám.

 3. Taky napíšu svůj názor na barvy a smajlíky.

  Pokud na nějaký web chodím občas nakouknout nebo nakoupit do e-shopu, je mi celkem jedno, jakou základní barvu web má. Barva má podtrhnout význam webu a vzbudit v uživateli chuť pobývat, neničit zrak a nezpůsobovat bolení hlavy.
  Stránky, které jsou blikající, pohyblivé, barevně agresivní, ve mě vzbuzují nechuť, tak na ně raději ani nejdu. Tohle z mého pohledu uživatele.
  Jako správce jsem na minulém webu trávila po dobu sedmi let spoustu času a věnovala se lidem. Ocenila jsem proto šedé pozadí, při kterém nebolí oči při dlouhodobém hledění do monitoru. Když jsme „ladili“ tento web, o barvě pozadí jsme přemýšleli. Je několik barev, při kterých nejsou drážděny oči při dlouhodobém sledování. Jsou to pro mě šedá, zelená, modrá, fialová. Šedá, je na SPL, takže kopírovat rozhodně nebudeme, zelená je na hodně webech, tak mi to přišlo, že jí všude moc. Modrá je fajn, ale pocitově studená. Fialová se mi jevila zatím jako nejvhodnější. Je teplá, neokoukaná, nebolí při ní oči.

  Smajlíky moc nepoužívám, spíše je v textech přehlížím – ignoruji. Rozlišuju veselý, smutný, kytku, polibek. To je asi tak všechno. Raděj čtu přesný popis a korektní konverzaci, než abych si význam textu domýšlela díky smajlíkům. Mám pocit, že je mnohdy v textech přesmajlíkováno, že autor je „líný“ psát a nechává na čtenáři, aby si domýšlel, co je mu sdělováno. Vyloženě mi vadí zprávy, kde je jen smajlík.

  Takhle to vidím já, která na stránkách a při komunikaci tráví spoustu času. Ale, jak jsme avizovali, chceme, abyste se podíleli na tvorbě stránek, takže pokud bude neagresivní, konstruktivní návrh, nebráníme změnám.

 4. Souhlasim se Sommers

 5. klucivnesnazich

  Co na těhle stránkách udělat i BDSM seznamku? Nebo je to špatnej nápad?

  • Což o to – nápad dobrý, ale taková věc má dva háčky. Tím prvním je udělat to (tj. vytvořit a udržovat příslušnou funkcionalitu) a druhá věc je, že se o to pak někdo musí starat i formou moderování a řešení konfliktů. Na tom předchozím webu to Sommers dělala několik let a obávám se, že se jí do toho už moc chtít nebude.

 6. Jak by to mohlo vypadat představu mám, ale neumím dělat stránky na netu … co se týče moderování, předem nastavit pravidla, co jo, co už ne … mám stránku na telegramu, sporný příspěvky mažu, kdo zlobí hodně, toho zablokuju … na čas … prostě musí to bejt příjemný, ne obtěžující, nebo nebezpečný …

Leave a Reply